„A miniszterelnök feltűnése a CPAC-en a magyar konzervativizmus egyre nagyobb befolyására utal az amerikai jobboldalon” – írja Orbán Viktor dallasi fellépéséről a The American Conservative hasábjain Rod Dreher amerikai író. A szerző mások mellett azért is utazott Dallasba a héten, hogy meghallgassa a magyar miniszterelnök beszédét az amerikai jobboldal nagyrendezvényén.
„Létfontosságú, hogy mi, konzervatívok jobban értsük a magyar helyzetet, mint a kritikusok” – szögezi le Dreher, aki szerint
Orbán sok bírálója szándékosan hazudik és ferdíti el a tényeket Magyarországról és a magyar miniszterelnökről.
Egykori munkahelye, a The Dallas Morning News sem kivétel ez alól – állapítja meg szomorúan Dreher.
Az amerikai szerző szerint Orbán Viktor egyébként nagy hibát követett el, hogy a tusványosi beszédében a Jean Raspail-féle Szentek táborát ajánlotta a hallgatóság figyelmébe. Dreher szerint az egész egyszerűen egy rossz könyv, de annyi haszna van, hogy jól megmutatja, milyen spirituális üresség jellemzi a civilizációjuk megvédésére képtelen európai eliteket. „Csak azért ajánlom Raspail könyvét, hogy átérezzék, miről van szó. Ugyanezt el lehet olvasni Michel Houellebecq 2015-ös, nem rasszista könyvében, a Behódolásban, csak kevésbé élesen definiálva” – összegez Rod Dreher.
Dreher szerint Amerikában egyébként nem olyan rossz a helyzet, mint Európában, de azért nem is túl rózsás. „Amit az amerikai olvasóknak meg kell érteniük, az az, hogy
Európát egy olyan politikai osztály kormányozza, amelyik mélyen magába szívta azokat az értékeket, amelyek Amerikában csak az egyetemeken, nagyvállalatoknál és más woke intézményeknél érvényesülnek”
”– írja Rod Dreher.
A szerző megvédi Orbán beszédét, sőt, bizonyos szempontból a „faj” szó használatát is, ami szerinte civilizációs értelemben történt, bár valóban jobb lett volna, ha inkább meg sem történik. „Orbán, aki jól tudja, hogy jól látszik az USÁ-ból, és aki jól tudja, hogy egy olyan nyugati médiával áll szemben, amely minden szavát a legrosszabb értelemben akarja kiforgatni, nem engedhet meg magának ilyen hibákat” – állítja Dreher.
Az író szerint az amerikaiak nem nagyon értik, hogy az európaiak számára mást jelent a nemzet és a rassz fogalma, mint nekik. „Franciaországban – a Forradalom, egy újabb felvilágosult rezsim után – olyan erős érzések fűződnek az állampolgárság univerzalitásához, hogy a kormány nem gyűjt etnikai alapú adatokat. Persze mi sem egyértelműbb, hogy Franciaországnak óriási problémája van a harmadik világból érkező migránsok asszimilációjával, különösen a muszlimokéval, akik identitásképző erőként tekintenek a vallásukra. Az, hogy Franciaország nem képes ezt felismerni, mivel az megsértené az univerzalista republikánus ideológiát, azt jelenti, hogy a kormányzó osztály képtelen annak megfelelően kezelni a világot, amilyen” – jelenti ki a szerző, aki szerint éppen ez jelent nagy lehetőséget a rendszerértelmiségiek által populistáknak nevezett politikusoknak, akik „nem tévednek el az ideológiai ködben”.